Współpraca z czeską szkołą w Ropicy

 

HISTORIA WSPÓŁPRACY

"EUROREGION BESKIDY TO NASZA WSPÓLNA ZIEMIA I WSPÓLNA SPRAWA"

WYMIANA POLSKO-CZESKA

RZUCANKA SIATKARSKA

SPOTKANIE W ISTEBNEJ

WIZYTA Z OKAZJI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

PROJEKT HELIOSHISTORIA WSPÓŁPRACY

Od 2007 roku współpracujemy ze szkołą w czeskiej Ropicy. Podczas ostatnich czterech lat obie placówki podejmowały razem wiele zadań. Jednym z nich był udział w projekcie ekologicznym współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Staramy się też często wzajemnie odwiedzać.

PROJEKT "EUROREGION BESKIDY TO NASZA WSPÓLNA ZIEMIA I WSPÓLNA SPRAWA"

marzec-czerwiec 2009r

W 2009 roku zrealizowaliśmy wspólnieprojekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska.

Grupy docelowe stanowiło po 15 uczniów z Golasowic i Ropic. Uczestniczyliśmy we wspólnych warsztatach i wyjazdach, przeprowadzaliśmy ankiety wśród mieszkańców obu miejscowosci badające poziom świadomości ekologicznej dorosłych. Opracowaliśmy dwujęzyczne ulotki z radami jak chronić środowisko

 

p6145671.jpg [365x274]Wykorzystalismy makiety okolic naszych szkół z  uwzględnieniem miejsc zagrażających przyrodzie i plansze o "skarbach przyrody" w Beskidach.

Na Festynie Rodzinnym podsumowaliśmy działania podejmowane w ramach projektu.p6145507.jpg [340x246]p6145632.jpg [313x226]

do góry


WYMIANA POLSKO-CZESKA

W roku 2010 podjęliśmy nowe wyzwanie polegające na wymianie dzieci. Najpierw dzieci z Golasowic udały się do czeskiej Ropicy. Wyjazd dziesiątki podopiecznych z Golasowic miał miejsce w dniach od 27 do 29 kwietnia 2011. Pobyt za granicą był jedyną w swoim rodzaju okazją do zaprzyjaźnienia się z kolegami z Ropicy, a także poznania zwyczajów i kuchni naszych południowych sąsiadów. Dzieci biorące udział w wymianie wzięły udział w zajęciach w szkole, odwiedziły zoo w Ostrawie i miło spędziły czas w rodzinach goszczących, bawiąc się i ucząc. Jedną z atrakcji było lepienie zwierzątek z glinki ceramicznej, które zostały wypalone i przywiezione do Polski podczas drugiej części wymiany. Podczas trzydniowego pobytu za naszą południową granicą była okazja, aby poznać zarys historii miejscowości, odwiedzić panią „starostkę”, czyli tamtejszą panią wójt oraz zaprzyjaźnić się z kolegami i koleżankami z partnerskiej szkoły podczas wspólnych zabaw.

     W dniach od 25 do 27 maja nasi przyjaciele z Czech przybyli z rewizytą, podczas której m. in. odwiedzili stuletnią Ochotniczą Straż Pożarną w Golasowicach.  Strażacy wykonali pokazowe ćwiczenia gaszenia ognia, a także zapoznali wszystkich ze swoją bogatą historią zapraszając uczniów do sali tradycji. Drugiego dnia nasi goście wraz z polskimi przyjaciółmi odwiedzili Pszczynę. Zwiedzali zamek, skansen no i nie mogło zabraknąć wizyty w zagrodzie pszczyńskich żubrów, gdzie odbyły się ciekawe warsztaty. W drodze powrotnej wszyscy odwiedzili budynek Gminy Pawłowice, gdzie spotkali się z Zastępcą Wójta. W ostatnim dniu pobytu goście uczestniczyli w zajęciach, zorganizowanego przez społeczność szkoły Dnia Czeskiego. Były wspólne lekcje, konkursy i na pewno świetna zabawa. Wymiana dostarczyła wielu wrażeń zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, zaowocowała też nowymi polsko - czeskimi przyjaźniami.

 

do góry

 

wspolne.jpg


RZUCANKA SIATKARSKA 

Dnia 23.09.2011 roku znów odwiedziliśmy Ropicę. Wzięliśmy udział w rzucance siatkarskiej. W zawodach  uczestniczyło osiem drużyn - siedem czeskich i jedna polska. Pomimo ogromnych starań i zaangażowania naszych uczniów, zajęliśmy dopiero szóste miejsce. Ale nie tracimy ducha i przygotowujemy się już do zawodów w przyszłym roku szkolnym.

 

 do góry

SPOTKANIE W ISTEBNEJ

Uczniowie naszejszkoły spotkali się 23 maja 2012 roku w Istebnej z dziećmi z zaprzyjaźnionej szkoły w czeskiej Ropicy, przebywającymi w Polsce na kilkudniowej „Zielonej szkole.”

 Wspólnie zwiedzano Chatę Kawuloka – oryginalny drewniany dom z 1863 roku, jeden z najcenniejszych zabytków na obszarze Beskidu Śląskiego. Dzieci nie tylko obejrzały tradycyjne meble i sprzęty góralskie, ale też uczestniczyły w ubijaniu i degustacji prawdziwego masła, które smakowało znacznie lepiej niż to z supermarketu. 

Uczestnicy tego polsko-czeskiego spotkania mieli też ogromną  przyjemność wysłuchania barwnych opowieści pana Janusza Macoszka - Ślązaka Roku 2010  połączonych z prezentacją gry na dawnych instrumentach góralskich m.in. gajdach, piszczałkach i okarynie. Salwy śmiechu dzieci i dorosłych towarzyszyły całemu wystąpieniu utalentowanego kustosza chaty.

Piękne, słoneczne popołudnie w gospodarstwie agroturystycznym „Olzianka”  minęło na konkursach grach i zabawach, po których grillowana kiełbasa smakowała zupełnie wyjątkowo.

 do góry

 

WIZYTA Z OKAZJI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

            Dnia 7 III 2013 r. nasi przyjaciele z Czech odwiedzili nas, przyjmując zaproszenie na VII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy pt.: „Kornel Makuszyński - przyjaciel dzieci i młodzieży”.  W konkursie brała także udział Szkoła Podstawowa  nr 1 im. J. Korczaka w Pawłowicach.

             Konkurs poświęcony patronowi naszej szkoły miał charakter drużynowy i indywidualny. Najpierw drużyny pisały test nt. życia i twórczości pisarza, następnie uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania ustne. Wśród konkurencji były kalambury - uczniowie musieli pokazać na migi tytuły utworów K. Makuszyńskiego, tak aby drugi członek drużyny odgadł, o jaką książkę chodzi. Zespoły musiały też wykazać się umiejętnością współpracy - przebyć labirynt z zawiązanymi oczami, słuchając podpowiedzi koleżanki. Drużyny przywiozły ze sobą także plakat reklamujący obowiązujące pozycje konkursowe – utwory K. Makuszyńskiego, a były to powieść: „Panna z mokrą głową” oraz komiks „Przygody koziołka Matołka”. Prace plastyczne były oceniane przez samych uczestników konkursu (z wyjątkiem własnego plakatu).

 km03.jpg [300x200]

            W rywalizacji drużynowej I miejsce zajęła SP - 1 w Pawłowicach, II miejsce- nasza podstawówka, na trzecim uplasowała się SP z czeskiej Ropicy.

             W czasie zmagań konkursowych publiczność z kl. III brała udział w zabawie literackiej - należało odszukać w opowiadaniu ukryte tytuły znanych książek dla dzieci.

             Niespodzianką przygotowaną dla uczestników konkursu, a także dla całej szkoły - były warsztaty teatralne z udziałem profesjonalnego aktora, który całą społeczność szkolną wprowadził w kulisy pracy aktorskiej, prezentując ćwiczenia dykcyjne i sceniczne. Szczególny aplauz uczniów wzbudziła nauka szermierki z rekwizytami teatralnymi.

 km02.jpg [300x225]     

            Ten dzień w szkole spędziliśmy inaczej niż zwykle, dzieciom podobały się przygotowane atrakcje, a goście odjechali uśmiechnięci i zadowoleni.

 
do góry        

PROJEKT HELIOS

Współpracę w ramach „Heliosa” rozpoczęliśmy we wrześniu 2013 roku i trwała do stycznia 2014 roku.  

Naszym wspólnym celem było poznanie i pozyskanie wiedzy związanej z poszanowaniem energii oraz kształtowanie wśród mieszkańców Golasowic i Ropicy proekologicznego nastawienia do otaczającego świata przyrody. Nasze  zespoły z Czech i Polski pracowałynad przydzielonymi działaniami w swoich szkołach, by 30 września, spotkać się na warsztatach słonecznych w Ropicy.

helios1.jpg [300x200]     helios2.jpg [300x199]

Zadania, które czekały na nas na samym początku współpracy to przede wszystkim przeprowadzenie ankiet sondażowych wśród mieszkańców Golasowic i Ropicy na temat wiedzy o źródłach energii odnawialnej i nieodnawialnej, oszczędzaniu energii oraz skutkach efektu cieplarnianego. 

Kolejnym krokiem było opracowanie zebranych danych i podsumowanie badań na spotkaniu w Czechach. Oprócz tego zajmowaliśmy się zgromadzeniem informacji o źródłach energii dawniej, dziś i w przyszłości, a także zbadaliśmy zużycie energii elektrycznej w naszych domach. 

elektro.jpg [426x284]

wspólny wyjazd do Elektrowni szczytowo-pompowej na górze Żar

Uroczyste podsumowanie projektu "Helios" odbyło się na Choince Noworocznej w Golasowicach dn. 19.01.2014r.

Na uroczystość przyjechali nasi przyjaciele z partnerskiej szkoły w czeskiej Ropicy, którzy wraz z polskimi kolegami zaprezentowali się publiczności.

Opiekun projektu ze strony polskiej, nauczyciel przyrody, pani Maria Lerch podsumowała wyniki zakończonego projektu "Helios", wyświetlając mieszkańcom wsi i gościom prezentację multimedialną.

do góry