Zespół Szkolno-Przedszkolny w Golasowicach
http://zspgolasowice.superszkolna.pl

07 czerwca 2017 08:38 | Aktualności

„Jak nie czytam, jak czytam”

W dniu 02.06.2017 r. nasza szkoła włączyła się po raz pierwszy w ogólnopolską akcję wspierającą czytelnictwo: „Jak nie czytam, jak czytam”.  Ok. godz. 11 cała społeczność szkolna zgromadziła się na boisku szkolnym, po czym uczniowie ustawili się w „żywe” litery, z których powstał napis „KSIĄŻKA”. Każde dziecko przyniosło ze sobą ulubioną książkę- wypożyczoną z biblioteki lub własną. Resztę godziny lekcyjnej wszyscy uczniowie spędzili na czytaniu swojej lektury, układając się w wygodnej pozie na przyniesionych na ten dzień kocykach.

            Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” miała swój ciąg dalszy, wychodząc poza szkołę do środowiska lokalnego jako „flash mob”. Flash mob to z angielskiego dosłownie „błyskawiczny tłum”. Określeniem tym nazywa się sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków.

            Uczennice z kl. VI i V w kolorowych strojach postaci z bajek wraz z paniami bibliotekarkami z biblioteki szkolnej i publicznej udały się do najbardziej uczęszczanych miejsc w Golasowicach- sklepu, kwiaciarni, fryzjera i przedszkola. Pani z kwiaciarni obdarowała nawet szóstoklasistki drobnymi upominkami. Księżniczki, pszczółka Maja, koziołek Matołek oraz krasnoludki wzbudzały sympatię i zdziwienie wśród przypadkowych przechodniów, zapytując ich, czy lubią czytać, jaka jest ich ulubiona książka, czy często odwiedzają bibliotekę itp. Na koniec krótkiej rozmowy należało przeczytać kilka wersów ze znanych wierszyków z dzieciństwa- Tuwima i Brzechwy.

            Na pamiątkę miłego spotkania z literaturą można było otrzymać zakładkę do książki.