16 listopada 2016 03:51 | Aktualności

„Powiat pszczyński - bezpieczne miejsce”

Dn. 09.11.2016 r. klasa I i II wybrały się do Pawłowic na zajęcia z bezpieczeństwa z ruchu drogowego pt.: „Powiat pszczyński - bezpieczne miejsce”.

Zajęcia prowadziła policja oraz straż pożarna. Dzieci miały niepowtarzalną okazję obejrzenia wozu strażackiego i policyjnego z bliska oraz sprzętów, które się w nich znajdują. Każde dziecko mogło wejść do środka wozu i wypróbować mikrofon oraz uruchomić sygnał dźwiękowy.

Później uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się elementom stroju strażaka, a nawet przymierzyć hełm strażacki,  ogromne kalosze, spodnie, kurtkę, rękawice, maskę tlenową i butlę z powietrzem. Dzieci dowiedziały się, że strażacy pracuję w rocie, czyli parami dla własnego bezpieczeństwa; wypróbowały też specjalne urządzenie - tzw. sygnalizator bezruchu. Poznały różne rodzaje niebezpiecznych zdarzeń i sposoby ich unikania.

Następnie pan policjant opowiedział o swojej pracy. Uczniowie dowiedzieli się, że policjantów z Wydziału Drogowego wyróżnia biała czapka, a także co oznaczają różne postawy policjanta kierującego ruchem drogowym. Można było przebrać się w strój policjanta, poznając jego  wyposażenie: pistolet, gaz pieprzowy, kajdanki, lizak, latarkę ze specjalna nakładką, pałkę policyjną (tzw. tonfa).

Prowadzący omówił zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni zarówno dotyczące pieszego, jak i rowerzysty. Na koniec pan policjant przeprowadził dzieci przez mini-miasteczko ruchu drogowego z sygnalizacją świetlną. Wszyscy uczniowie otrzymali światełka odblaskowe na pamiątkę tych pouczających zajęć.

ZAJĘCIA KLASA I I II 2016