25 października 2017 21:16 | Aktualności

Światowy Dzień Makaronu

24.10.2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Golasowicach obchodzili Światowy Dzień Makaronu. To nietypowe święto zostało wprowadzone do kalendarza stosunkowo niedawno, bo w 1995 r. z inicjatywy 40 producentów makaronu dla podkreślenia, jak popularne jest to danie na świecie, gdzie wyróżnia się obecnie ok. 600 rodzajów i kształtów makaronu.

Z tej okazji uczniowie z klas I – III zostali zaproszeni na specjalne zajęcia biblioteczne na sali gimnastycznej, przygotowane przez biblioteki: publiczną i szkolną.

Dzieci zapoznały się z długą historią makaronu, bo sięgającą aż starożytności, przedstawioną w formie prezentacji multimedialnej. Dowiedziały się też, z czego i w jaki sposób robi się makaron oraz który jest najzdrowszy. Panie bibliotekarki sprawdziły, czy uczniowie słuchali uważnie, zadając pytania dotyczące tego produktu. Po quizie makaronowym prowadzące pokazały na slajdzie i omówiły „piramidę żywieniową”, po czym publiczność wzięła udział w teście nt. zdrowego żywienia. Za poprawne odpowiedzi można było otrzymać drobne upominki.

Kolejną konkurencją było odgadywanie z zawiązanymi oczami, co to za produkt spożywczy - były tam m. in. ziarna grochu, ryż, makaron, kasza itp.

Podsumowaniem lekcji o makaronie była degustacja różnych rodzajów makaronu - przysłanych przez firmę Barilla – przez wszystkie obecne na sali dzieci.

Pozostali uczniowie mogli skosztować tego smacznego i pożywnego dania w bibliotece podczas przerw, z czego chętnie korzystali. Tego dnia biblioteka była wypełniona tłumem czytelników i amatorów makaronu.

ŚWIATOWY DZIEŃ MAKARONU 2017