01 maja 2018 13:35 | Aktualności

Doświadczenia fizyko-chemiczne

Fizyka i chemia to bardzo ciekawe przedmioty.

Nasi siódmoklasiści udowodnili to prezentując młodszym kolegom i koleżankom zestaw doświadczeń i eksperymentów fizyko-chemicznych.

„Wędrujące krople” - efektem doświadczenia jest proces unoszenia się i opadania kolorowych kropel w warstwie oleju na skutek reakcji sody z octem.

„Samopompujący balonik” - eksperyment, który pokazuje jak nadmuchać balon bez użycia ust lub pompki.

„Chemiczny ogród” - doświadczenie polegające na dodaniu kolorowych kryształów odpowiednich związków chemicznych do roztworu krzemianu sodu, znanego jako szkło wodne.Wizualnym efektem jest wytworzenie się w bardzo krótkim czasie roślinopodobnych struktur.

„Zimne ognie” - doświadczenie polegające na wytworzeniu chmury iskier z użyciem sproszkowanego żelaza i płonącego denaturatu.

„Chemiczne zapałki czyli ogień bez zapałek” - ten eksperyment polega na uzyskaniu ognia w wyniku reakcji kwasu siarkowego z nadmanganianem potasu.

„Lokomotywa” - jest to pokaz demonstrujący wystrzelenie pary wodnej z naczynia w wyniku reakcji perhydrolu z nadmanganianem potasu.

„Magiczny kwiatek” - sztuczka chemiczna polegająca na zmianie koloru kwiatka z białego na różowy i odwrotnie.

Wiele emocji wśród uczniów wzbudziły  również doświadczenia związane z siłą grawitacji, siłą odrzutu i napięciem powierzchniowym.