13 maja 2018 00:31 | Aktualności

Klasy czwarte w Osinach

27 kwietnia 2018 r. klasy IVa i IVb pojechały na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach - Żorach. Na miejscu dzieci wzięły udział w dwugodzinnej lekcji regionalizmu pt.: „Gospodarstwo domowe. U starki w chałupie”.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie codzienne w śląskich domostwach jeszcze 80 lat temu. Panie w strojach regionalnych pokazywały, jak gospodynie na Śląsku w nie aż tak odległych czasach prały, gotowały, kąpały dzieci, prasowały żelazkiem „na duszę”, maglowały pościel, nosiły wodę ze studni, zamiatały itd. Dzieci osobiście mogły popróbować tych prac domowych. Było przy tym sporo śmiechu. W drugiej części zajęć zaproponowano czwartoklasistom wykonanie prac plastycznych w grupach nt. zwierząt gospodarskich oraz humorystyczną zabawę ruchową do muzyki. W przerwie można się było poczęstować chlebem posmarowanym „swojskim” smalcem i herbatą.

Na pamiątkę wizyty w Osinach dzieci otrzymały książeczki o śląskich „straszkach i babokach”.

WYCIECZKA KLAS IV